Preskočiť na obsah

Ministerstvo zdravotníctva SR pripomína ľuďom nad šesťdesiat rokov, že majú nárok na PCR testovanie platené štátom.

Zverejnené 8.8.2022.

Kategória

https://covidforms.nczisk.sk/covid-19-patient-form_pcr.php

Bratislava – 7. augusta 2022 – ​Ministerstvo zdravotníctva SR pripomína ľuďom nad šesťdesiat rokov, že majú nárok na PCR testovanie platené štátom. Výsledky PCR testu sú spravidla známe do 24 hodín – skoré testovanie je pritom veľmi dôležité pre nasadenie adekvátnej liečby.

Využívanie štátom hradeného PCR testovania je pri ohrozených skupinách dvojnásobne dôležité. V prípade podozrení či prvých príznakov COVID-19 rezort zdravotníctva odporúča využiť túto možnosť čo najskôr. Vďaka skorému potvrdeniu ochorenia je totiž možné omnoho efektívnejšie nasadiť vhodnú liečbu. Príkladom je podávanie lieku Lagevrio s účinnou látkou molnupiravir.

Napriek zníženej dostupnosti v Európe má Slovensko adekvátne zásoby tohto antivirotického lieku. O to viac je dôležité, aby sa liek využíval racionálne, efektívne a cielene podával pacientom, ktorí sú ohrození mierne až stredne ťažkým priebehom ochorenia. Vďaka PCR testovaniu je možné liek predpisovať priamo pacientom, ktorí Lagevrio potrebujú, vyhnúť sa hromadeniu liečiva „do zásoby“ či predpisovaniu z preventívnych dôvodov. 

Pacienti nad 60 rokov môžu požiadať o absolvovanie PCR testu cez registračný formulár NCZI TU, kde si môžu vybrať preferované miesto odberu. V prípade pozitívneho výsledku je potrebné kontaktovať lekára telefonicky a konzultovať s ním  svoj zdravotný stav.  Zoznam miest, kde sa dá PCR vyšetrenie absolvovať, je dostupný napríklad aj TU.